Szabolcs-Szatmár-Bereg Megye

Szabolcs-Szatmár-Bereg megye az ország keleti határán található három ország szomszédságában. Ukrajna, Szlovákia és Románia határos a megyével. Lakossága: mintegy 600 ezer fő. Gazdaságának jellemzői: az élelmiszer feldolgozás, vegyipar, az elektronikai és optikai ipar, valamint a textilipar. A jól képzett, fiatal és relatíve olcsó humánerőforrás, a rendelkezésre álló szabad és képezhető munkaerő, a fejlett infrastruktúra valamint az európai szintű kulturális és természeti környezet elégíti ki a befektetők ez irányú igényeit.

A megye egész területén rendelkezésre állnak szabad, ipari jellegű fejlesztésre alkalmas földterületek és működő ipari parkok. Ezek közül is kiemelkedik a LOGIN Park Nyíregyházán, mely teljesen kiépített infrastruktúrával, kitűnő közúti és vasúti kapcsolatokat és kedvező üzleti környezetet kínál a befektetőknek. A megye az oly sokat emlegetett EU keleti kapuja, mely egy csaknem 200 miliós kelet-európai, fejlődő piacra nyílik. Ennek a kapunak a kereskedelmi és pénzügyi központja Nyíregyháza város. Mielőtt belekezdenénk a munkába, hogy részletesen feltérképezzük az üzleti környezetet, nézzünk szét a városban és a környezetében is.

Nyíregyháza

Nyíregyháza, hazánk észak-keleti határa közelében helyezkedik el, Budapest felől az M3 autópályán a legkézenfekvőbb a megközelítése. 1990 óta megyei jogú város, melynek lakossága több mint 119 ezer fő. Az ország hetedik legnagyobb és az Észak Alföldi régió második legjelentősebb városa (Debrecen után). Dinamikus és látványos fejlődése a 18. század óta töretlen. A térség gazdasági és kulturális motorja. Vonzó turisztikai célpont.

Nyíregyháza az Európa Unió Trieszt- Kijev közötti, 5. számú közlekedési útvonalának jelentős csomópontja, kelet felől az első jelentős város az Európai Unió határán belül. Stratégiai lehelyezkedésének köszönhetően a 90-es évek óta folyamatos és növekvő jelentőségű a külföldi tőke jelenléte Nyíregyháza gazdaságában, foglalkoztatásában.

Nyíregyházán 1997 óta több mint 100 hektáros területen ipari park működik, amelyben a LEGO, illetve az Electrolux 1000 főnél is többet foglalkoztató üzemei, valamint több hazai és külföldi tulajdonú kis- és középvállalkozás folytatnak termelő tevékenységet. Az ipari park, amelyet a 100%-os önkormányzati tulajdonban lévő Nyíregyházi Ipari Park Kft. működtet, közel 4000 dolgozó számára biztosít munkát. A város gazdaságát is meghatározó jelentős foglalkoztató a MICHELIN Hungária Abroncsgyártó Kft., emellett több nagy kereskedelmi vállalat, valamint élelmiszeripari üzem tölt be fontos szerepet a munkaerőpiacon.